Czy wiesz, że 1 Rzeczpospolita była państwem nie tylko rozległym, ale i wielonarodowym. Również w okresie przedwojennym na terenach naszego kraju mieszkało bardzo wielu przedstawicieli innych nacji, a także grup etnicznych. Sytuacja polityczna ostatnich kilkudziesięciu lat sprawiła, że staliśmy się dość jednorodnym tworem państwowym. Nadal możemy jednak spotkać przedstawicieli różnych grup etnicznych. Przedstawimy Wam 4 z nich – Tatarów, Łemków, Romów i Karaimów. Reprezentują oni niezwykle ciekawą kulturę, tradycję, kuchnię i obyczajowość.

Tatarzy

Liczba polskich Tatarów sięga kilku tysięcy, szczególnie w północno-wschodniej części kraju. Autoidentyfikacja tej mniejszości etnicznej jest nietuzinkowa – ponieważ czują się jednocześnie Muzułmanami (ale ich religijność jest odmienna niż w krajach arabskich), Polakami (oddanymi obywatelami tego państwa od kilkuset lat) i Tatarami (ponieważ mają własne pochodzenie, swoją historię i własne obyczaje). Żyją wśród nas od XV wieku, wzbogacając kulturę i przez wieki dowodząc waleczności w obronie kraju.

Karaimi

Karaimi zamieszkiwali głównie tereny litewskich dziś Troków, które podobnie jak Wilno stanowiły dawniej istotny ośrodek kulturowy Rzeczpospolitej. Po II Wojnie część Karaimów przeniosła się do zachodnich, „odzyskanych” ziem, zachowując swoją unikatową, wielopokoleniową kulturę. Wyróżniają się między innymi bardzo smaczną kuchnią. Choć jest ich kilkuset, dbają o zachowywanie tradycji i przechowywanie pamięci o swojej ważnej roli w dawnych dziejach Polski.

Romowie

Romów można spotkać w całej Europie – również w Polsce. Ta charakterystyczna mniejszość etniczna daje się poznać na pierwszy rzut oka, nie tylko ze względu na wygląd. Własny język, odmienne podejście do roli kobiet i dzieci, życie w ramach rodzin i swoistych klanów to tylko część wyróżników grupy, która od setek lat zamieszkuje nasz kraj. Wielu Romów pełni ważną rolę w lokalnych społecznościach – na przykład ze względu na udane przedsięwzięcia biznesowe.

Łemkowie

Łemkowie zamieszkują głównie wybrane obszary województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. To ludność zamieszkująca ten fragment Karpat... od zawsze, dlatego często uznaje się ją również za grupę etnograficzną. Zapewne najbardziej znanym współczesnym Łemkiem jest Igor Herbut – wokalista, kompozytor i lider zespołu muzycznego LemON. 

 

Pozdrawiamy 

Zespół Świat i Polacy

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Domowe rośliny doniczkowe. cz1

Więcej…

Jak dbać o kwiaty na balkonie

Więcej…

Telefony

Codziennie

Norweska atrakcja - koniec świata

Wielki freestyle - (część1)

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Właściwości babki lancetowatej

Więcej…

Ciekawostka na temat wegetarianizmu

Więcej…

Moda

Artykuły

Szparagi w bekonie

Więcej…

Sernik piernikowy

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Czy wiesz dlaczego Jerzyk zwyczajny, wcale nie jest "zwyczajny"?

Więcej…

Niejadek jabłek, czyli mit o jeżu

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Grzyby kurki

Więcej…

Tuńczyk błękitno-płetwy

Więcej…