Polacy chętnie spożywają i produkują piwo. Dlaczego określenia „złoty trunek” albo „zupa chmielowa” nie są do końca odpowiednie? Poznaj 10 ciekawostek na temat piwa!

1. Piwo jest warzone, a więc gotowane, a następnie poddawane procesowi fermentacji. Nie jest więc destylatem; piwa się nie „pędzi”.

2. Do mocnych piw nie dodaje się spirytusu. Specyficzny, alkoholowy posmak jest ubocznym, nieprzyjemnym efektem fermentacji.

3. Głównym składnikiem piwa nie jest chmiel. Co więcej – dodaje się go jedynie od kilkuset lat i teoretycznie nie trzeba tego robić, aby zmieścić się w ramach definicji gatunkowej. Piwo składa się z wody, a także słodu (jęczmiennego, karmelowego, żytniego, pszenicznego... wybór jest bardzo szeroki). Do piwa dodaje się również specjalne drożdże, a chmiel jest dodatkiem, który wpływa na poziom goryczki, a także profil aromatyczny gotowego trunku.

4. Klarowne, jasne piwa (w „złotym” kolorze) są jedynie jedną z wielu możliwości. Równie łatwo sięgnąć po piwa brunatne (stąd „piwne” oczy), smoliście czarne, mętnawo białe czy rudoczerwone. Wszystko zależy od kombinacji słodów.

5. Świat piwa jest o wiele szerszy i ciekawszy, niż win czy whisky. Istnieje co najmniej kilkadziesiąt popularnych stylów, a piwowarzy prześcigają się w ich łączeniu oraz przerabianiu. Oprócz jasnych lagerów (najczęściej warzonych i kupowanych piw), wyróżniają się takie gatunki, jak India Pale Ale, American Pale Ale, Porter, Russian Imperial Stout, Milk Stout, Witbier, Pszeniczne czy Gose.

6. Większość powszechnie dostępnych piw nie ma wyrazistego smaku. Z piwem kojarzy się gorycz, ale poszczególne propozycje mogą być równie dobrze słone, kwaśne, pikantne czy słodkie.

7. Na aromat i smak piwa wpływają między innymi: chmiel, przyprawy, drożdże, woda, technologia produkcji czy dodatek owocowego soku.

8. Piwa dzieli się na trzy podstawowe rodzaje ze względu na fermentację – górną, dolną i spontaniczną.

9. W Polsce od kilku, a w Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat trwa tzw. piwna rewolucja, polegająca na wprowadzaniu nowych stylów, głównie przez niszowe browary.

10. Jednym z liderów opinii w świecie piwa jest polski YouTuber, piwowar i certyfikowany sędzia – Tomasz Kopyra.

To tylko 10 z tysięcy zaskakujących ciekawostek na temat piwa... Poznaj je podczas niespiesznej degustacji!

Alkohol, tylko dla pełnoletnich.

 

 

Pozdrawiamy Pełnoletnich ;)

Zespół Świat i Polacy

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Domowe rośliny doniczkowe. cz1

Więcej…

Uwaga, kleszcze atakują.

Więcej…

Telefony

Codziennie

Zoo w Ostrawie

Więcej…

Morze Bałtyckie i jego tajemnice

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Właściwości babki lancetowatej

Więcej…

Marzysz o idealnych paznokciach?

Więcej…

Moda

Artykuły

Ciasto czekoladowo-orzechowe

Więcej…

Kotlety wegańskie

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Ile przesypiamy w ciągu roku?

Więcej…

Sprawdź co wiesz o piwie?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Tuńczyk błękitno-płetwy

Więcej…

Pyton tygrysi

Więcej…