W czasach słowiańskich wilki traktowane były jako symbol złych mocy, co zakorzeniło się w kulturze i pokutuje do dziś. Obecnie ten drapieżnik w Polsce objęty jest ochroną gatunkową od 1998 roku, ale poszczególne osobniki i watahy stale narażone są na wiele niebezpieczeństw, również pochodzących od człowieka. Jak kształtuje się populacja wilków w Polsce, ich zwyczaje oraz życie niedaleko ludzi?

Populacja wilków w Polsce

Przez setki lat ludzie żyjący na terenach Polski obawiali się wilków i były one bardzo tępione, do tego stopnia, iż w niektórych obszarach niemalże wyginęły. Obecnie liczebność wilków szacowana jest na 1400 do nawet 3000 w całym kraju. Zwierzęta te żyją w grupach liczących od 3 do 8 osobników zwanych watahami, najczęściej pary rodzicielskiej i potomstwa z 2-3 lat. Żywią się upolowanym mięsem, a siedliska zakładają w głębi lasu, zwykle z dala od siedzib ludzkich. Każda wataha żyje na własnym terytorium o wielkości zależnej od ilości występującej na nim zwierzyny.

Spotkanie człowieka z wilkiem

Wilki są zwierzętami drapieżnymi, żywią się zwierzyną leśną, a jeżeli ich terytorium obejmuje również gospodarstwa, może zdarzyć się polowanie także na zwierzęta hodowlane. Ma to miejsce jednak najczęściej w okresie zimowym, gdy inne zwierzęta są ciężko dostępne. Za ewentualną szkodę wyrządzoną przez wilka odpowiada Skarb Państwa. Ataki zdrowych wilków na ludzi są niezwykle rzadkie, na terenie Polski po II Wojnie Światowej do momentu objęcia wilka ochroną nie odnotowano żadnego. Jeżeli spotkamy wilka na swojej drodze, należy zachować spokój, poczekać aż wilk się oddali. Zwierzęta te zwykle boją się ludzi, postrzegają świat zupełnie inaczej niż my.

Subskrybujcie, obserwujcie  i bądźcie na bieżąco, niech nic Was nie ominie. →

Znajdziecie nas na :

Świat i Polacy - https://www.swiatipolacy.pl

Facebook - https://www.facebook.com/swiatipolacy

Instagram - https://www.instagram.com/swiatipolacy

Twitter - https://twitter.com/swiatipolacy

YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCMU-uM74HYkn6SB0L0z8e2w

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

 

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Jak pozbyć się roztoczy ze swojego domu?

Więcej…

Sinice

Więcej…

Telefony

Codziennie

Gęsi- niezwykłe zwykłe ptaki

Więcej…

Pamiętasz zapach ziemniaczków z ogniska?

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Czy wiesz jak ważna w organizmie jest woda?

Więcej…

Marskość Wątroby

Więcej…

Moda

Artykuły

Wegetariański pasztet

Więcej…

Kotlety wegańskie

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Pływy morskie

Więcej…

Czy wiesz dlaczego Jerzyk zwyczajny, wcale nie jest "zwyczajny"?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Testujemy sprzęcior

Więcej…

Tajniki wędkarstwa dla początkujących

Więcej…