Wakacje to okres wzmożonego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednakże warto pamiętać o tym, że z wypadu w góry lub weekendu nad jeziorem możemy przywieźć niechcianego towarzysza. Dowiedz się zatem wszystkiego co najważniejsze o kleszczach. 

Kiedy kleszcze są aktywne?

Kleszcze uaktywniają się już przy temperaturze 5 stopni Celsjusza! Najbardziej trzeba na siebie uważać w maju i czerwcu, ponieważ to właśnie wtedy kleszcze mają największą aktywność. Ponadto, duże zagrożenie istnieje także w lipcu i sierpniu, gdy wiele osób wybiera się na zbieranie jagód. Podczas grzybobrania także musimy na siebie uważać, ponieważ na wrzesień przypada drugi okres wzrostu aktywności kleszczy. Całościowo okres dużej aktywności kleszczy rozpoczyna się końcem marca i trwa nawet do początku listopada. Podsumowując, kleszcze stanowią dla nas zagrożenie przez zdecydowaną większość roku, a więc trzeba na nie uważać zawsze. Godziny przedpołudniowe oraz wczesny wieczór to czas, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na ukąszenie kleszcza.

Gdzie występują kleszcze?

Wysokie trawy, gęste krzewy, ściółka leśna oraz wilgotne tereny to miejsca, w których występują kleszcze. Najłatwiej więc jest je złapać na niekoszonych łąkach, ogródkach działkowych, w lesie, w parku, czy nawet na działce mieszkalnej za miastem. Dzieje się tak dlatego, że wbrew obiegowej opinii nie skaczą one z drzew. Kleszcze atakują nas z krzewów i innych roślin na maksymalnej wysokości 1,5 metra.

Jak się przed nimi chronić?

Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie środków odstraszających kleszcze. Można je używać zarówno bezpośrednio na skórę jak i spryskać nimi ubrania. Należy unikać siadania i leżenia bezpośrednio na trawie. Ponadto, wybierając się w miejsce występowania kleszczy, warto założyć ubrania zakrywające ręce, nogi oraz stopy. Przyda się także nakrycie głowy, w szczególności u dzieci. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej wbijają się w delikatną skórę na ramionach, pod biustem, na pachwinach, w okolicach intymnych, koło pępka, przy granicy włosów, pod kolanami, za uszami, pod pachami oraz na głowie.  Warto także pamiętać o naszych pupilach i zabezpieczyć czworonogi przed ugryzieniami kleszczy.

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Zostań EKO bohaterem i chroń swoją planetę

Więcej…

Sinice

Więcej…

Telefony

Codziennie

Sezon na grilla rozpoczęty - Świat i Polacy

Więcej…

Zoo w Ostrawie

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Zdrowie, zdrowie i jeszcze raz zdrowie.

Więcej…

Właściwości babki lancetowatej

Więcej…

Moda

Artykuły

„Wegański śledź”

Więcej…

Kotlety wegańskie

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Poznaj przybyszy z Afryki

Więcej…

Pływy morskie

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Trufle

Więcej…

Grzyby kurki

Więcej…