Numizmatyka, czyli hobby polegające na kolekcjonowaniu monet, jest uprawiana od pokoleń. Jednak pojawienie się Internetu stwarza dla zbieraczy numizmatów nowe perspektywy. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać potencjał sieci, by poszerzać kolekcję oraz wiedzę. 


Szerszy dostęp do wybranych monet
W dzisiejszych czasach nadal istnieją giełdy i rynki, na których rozstawiają się handlarze monetami, jednak jeżeli interesują Cię zagraniczne lub wyjątkowo cenne egzemplarze, łatwiej zdobędziesz je korzystając z Internetu, bez fizycznych pośredników.
Za pomocą specjalistycznych sklepów internetowych możesz dotrzeć do emisji z tak egzotycznych stron świata, jak Afryka, Oceania czy Azja, nie zapominając o bogactwie ciekawych propozycji mennic z Australii czy Kanady.
Regularnie przeglądając podobne sklepy, a także odwiedzając witryny mennic, zapisując się do ich newsletterów, na pewno nie przegapisz najważniejszych premier. Dobrze wiesz, że niektóre cenne monety są z gruntu ograniczone do kilkunastu, kilkudziesięciu czy kilkuset egzemplarzy, więc potrzeba rezerwacji, by w ogóle zdobyć je na rynku pierwotnym.

Nieskończone źródło wiedzy

W wielu dziedzinach wybrana bibliografia zawsze będzie przewyższała chaotyczny zbiór niesprawdzonych informacji z sieci, ale kompetencje internetowe pomagają docierać do wiarygodnych i ciekawych źródeł, z powodzeniem zastępujących tradycyjne książki.

Numizmatycy powinni o tym pamiętać, jeżeli chcą sukcesywnie poszerzać swoją wiedzę na temat monet. Porównywać jakość kruszy, zaczytywać się historiami z poszczególnych państw, poznawać tradycję wybranych mennic czy rozumieć kontekst konkretnej emisji. Wszak większość monet ma bardzo sprecyzowaną tematykę – botaniczną, historyczną czy architektoniczną – więc warto wiedzieć, czemu płaci się niemałe pieniądze za srebrny lub złoty egzemplarz.

Widzisz? Nowoczesny numizmatyk wcale nie przypomina stereotypowego kolekcjonera w zakurzonym gabinecie. Bardziej potrzebny jest mu dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu!

 

Oto moja najnowsza zdobycz.

 

 

Pozdrawiamy 

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Więcej…

Zostań EKO bohaterem i chroń swoją planetę

Więcej…

Telefony

Codziennie

Morze Bałtyckie i jego tajemnice

Więcej…

Norweska atrakcja - koniec świata

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Proporcjonalne ciało człowieka.

Więcej…

Zegar Biologiczny

Więcej…

Moda

Artykuły

Kotlety wegańskie

Więcej…

Wegetariański pasztet

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Pływy morskie

Więcej…

Sprawdź co wiesz o piwie?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

O czym trzeba pamiętać przed wyjściem do lasu?

Więcej…

Legalne łowienie ryb w Polsce

Więcej…