Hip hop powstał w USA wśród biednej czarnoskórej młodzieży. W wyjątkowy sposób mówili o tym, co ich otacza - o przemocy, narkotykach, braku pieniędzy. Z czasem sposób wypowiadania bardzo szybko wielu słów rozprzestrzenił się poza slumsy wielkich miast.I odniósł światowy sukces.

W Polsce hip hop rozprzestrzenił się na początku lat 90. Wielu młodych ludzi, którzy nie potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości po transformacji znalazło w nim ujście swoich emocji. Na początku działali nielegalnie, schowani po piwnicach i osiedlach wielkich blokowisk. Szybko polscy raperzy nie tylko zaczęli wydawać profesjonalne płyty, ale też odnosili pierwsze sukcesy. Jednym z najbardziej znanych składów była Paktofonika, która odnosiła wielkie sukcesy na rynku muzycznym. Niestety, jej działalność zakończyła się wraz ze śmiercią jednego z członków - Magika.Dwóch pozostałych członków, Focus i Rahim, nadal pozostało w biznesie lecz już nigdy nie osiągnęli takiego sukcesu. Magik i Abradab (rapujący do dziś) tworzyli legendarny polski skład Kaliber 44 z Katowic.

Duży rozgłos i sukces, ale też dużą krytykę skierowano do Liroya. Raper słynął z wulgarnych tekstów, Po kilku latach na rynku wycofał się z branży, obecnie - jest posłem na Sejm RP.

W pewnym momencie każde większe miasto w Polsce miało

swoje hip hopowe przedstawicielstwo. W Warszawie był m .in. skład Molesta oraz TEDE. Ten drugi do dzisiaj jest na rynku muzycznym. Prężnie działa: prowadzi studio nagrań, ma firmę odzieżową. Mimo wieku jest popularny wśród młodzieży. Z Poznania zaś pochodzi Peja i jego Slums Attack. Był on uważany za najagresywniejszego z polskich raperów, miał nawet proces o nawoływanie do przemocy. Dziś po jego wizerunku nic nie zostało. Jest typową gwiazdą-celebrytą.

Do dziś - z gwiazd z dawnych lat - na rynku są O.S.T.R, Fisz czy Pezet. Prezentują oni starą szkołę polskiego rapu - z umiejętnościami i głową na karku. Z tekstami z przesłaniem. Pojawiają się też nowi, młodzi raperzy, jak Taco Hemingway.

Kilka lat temu na rynku zmienił się trend i polski hip hop zaczął podążać w innym, nieznanym wcześniej kierunku. Ich przedstawicielami są między innymi Borixon oraz Popek. Ten drugi to prawdziwe indywiduum - zawodnik sportów walki, wielbiciel tatuażu i zmian ciała. I raper, który znajduje swoich wiernych fanów szczególnie wśród młodych ludzi.

Dzisiaj powstaję wiele młodych grup które śpiewają, jednak z różnym skutkiem, najczęściej lokalnym i między znajomymi. Osobiście znam kilku chłopaków z Województwa Łódzkiego którzy trochę próbują swoich sił w nagrywaniu. Oczywiście pozdrawiam wszystkich tych którzy jeszcze mnie pamiętają. Jak wiadomo ten biznes nie jest łatwy a wybić się udaje tylko jednostką.

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Domowe rośliny doniczkowe. cz1

Więcej…

Jak wychowawczo spędzać czas z dzieckiem?

Więcej…

Telefony

Codziennie

Pamiętasz zapach ziemniaczków z ogniska?

Więcej…

Norweska atrakcja - koniec świata

Sport

Najciekawsze

Ciekawostka na temat wegetarianizmu

Więcej…

Właściwości babki lancetowatej

Więcej…

Moda

Artykuły

Pizza z patelni

Więcej…

Ryż kalafiorowy z cukinią, groszkiem

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Czy wiesz kto był najbogatszy na świecie ?

Więcej…

Uwaga na brudne puszki

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Grzyby kurki

Więcej…

Pyton tygrysi

Więcej…