Symbolika.

    Kolory są wszechobecne, jesteśmy zanurzeni w całym spektrum barw. Dlatego wielu ludzi przywiązuje do nich dużą wagę i nadaje im konkretne znaczenie. Okazuje się jednak, że określone barwy, w różnych kulturach budzą odmienne skojarzenia. Przykładem może być kolor biały. Dla jednych oznacza czystość, niewinność i cnotę a dla innych żałobę po śmierci bliskiej osoby. 

    Kolejną subiektywną zmienną w wiązaniu kolorów z symbolami jest kontekst, w jakim zostają użyte. Tu za przykład niech posłuży czerwony. Inaczej zostaniemy odebrani, jeśli wręczymy kobiecie czerwoną różę, a inaczej jeśli zobaczymy czerwoną flagę na plaży. Dlatego znaki kolorystyczne nie są jednoznaczne. Trudno też kategorycznie stwierdzić jaką emocję określa dana barwa lub jakie emocje wzbudzi w nas i innych. Czy nie jest więc tak, że każdy musi poznać siebie na tyle dobrze by dowiedzieć się, jak sam reaguje na określone barwy? Czy pobudza nas i motywuje czerwony, czy radość i pozytywną energię czerpiemy z żółtych i słonecznych barw. Czy niebieski błękit nieba nas uspokaja, czy szare i stonowane odcienie ziemi działają na nas kojąco?

   Wybór farby.

     Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne. Zwłaszcza jeśli stoimy przed wyborem kolorystycznej aranżacji naszych pomieszczeń. Jakie kolory powinny dominować w pokojach dzieci, a jakie wybrać do salonu, gdzie chcemy wypoczywać i zregenerowanie siły. W tym celu musimy poznać siebie. Nie jesteśmy jednakowi i konkretne barwy mogą wpływać na nas odmiennie.

   Bądź odważny.

    Różne strony internetowe lub artykuły w prasie dyktują jaki kolor jest modny w tym sezonie. Czy to znaczy, że mamy za nimi podążać? Niekoniecznie. Pogoń za taką modą, może wcale nie służyć naszemu dobremu samopoczuciu. Wręcz przeciwnie, może wywoływać frustrację, nie wszyscy musimy być tacy sami. Nie dajmy się wtłoczyć w formę. Bądźmy odważnie oryginalni.

    Pamiętajmy, że kolory tak naprawdę są piękną iluzją, wytworem naszego mózgu, ponieważ właśnie to w nim są przetwarzane informacje o długości fal, jakie odbijają się od danej struktury. Tak czy inaczej, barwy to podstawowy element dekoracyjny naszego otoczenia. Wykorzystajmy go tak, aby pozytywnie wpływać na samopoczucie. Otaczajmy się barwami zgodnie z własną mapą emocjonalną. To my musimy się dobrze czuć we wnętrzu naszego domu, a będzie tak, gdy odnajdziemy i poznamy naszego wewnętrznego człowieka. Pozostańmy indywidualnie różni pod tym względem, bo to jest na tym świecie naprawdę zachwycające.

 

 

Subskrybujcie, obserwujcie  i bądźcie na bieżąco, niech nic Was nie ominie. →

Znajdziecie nas na :

Świat i Polacy - https://www.swiatipolacy.pl

Facebook - https://www.facebook.com/swiatipolacy

Instagram - https://www.instagram.com/swiatipolacy

Twitter - https://twitter.com/swiatipolacy

YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCMU-uM74HYkn6SB0L0z8e2w

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Hausboot - polubisz pływający domek z wszelkimi wygodami

Więcej…

Sinice

Więcej…

Telefony

Codziennie

Norweska atrakcja - koniec świata

Więcej…

Niezbędnik turystyczny - 5 podstawowych zasad

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Więcej…

Marzysz o idealnych paznokciach?

Więcej…

Moda

Artykuły

Chłodnik z awokado

Więcej…

„Wegański śledź”

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Uwaga na brudne puszki

Więcej…

Ile przesypiamy w ciągu roku?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Trufle

Więcej…

Pyton tygrysi

Więcej…