świat i polacy

1. Miejscowy transport

Po lagunie weneckiej nie można poruszać się samochodem. Wszystko odbywa się drogami wodnymi. W związku z czym, nawet jeśli dysponujesz własnym samochodem będziesz go musiał pozostawić na głównym parkingu uiszczając stosowną opłatę. Jeżeli planujesz zostać w Wenecji kilka dni, najkorzystniej będzie wykupić niebieską kartę Venice-Cart. Pozwala ona przemieszczać się tramwajami wodnymi i autobusami miejskimi bez ograniczeń.

Cena takiej karty na 6 dni wynosi około 60 euro.. Istnieje możliwość zakupienia jej już na lotnisku, obniży to koszty o kolejne parę euro. Warto zaplanować sobie rejs wszystkimi liniami tramwajowymi. Najdłuższa z nich jest oznaczona numerem 1.

Niezapomnianym i niemal obowiązkowym punktem programu jest podróż zdobioną gondolą. Standardowa 40- minutowa przejażdżka kosztuje od 80 w dzień do 100 euro wieczorem dla 6 osób.

2. Jedzenie i zakupy

Będąc na części kontynentalnej, warto udać się na targ z którego korzystają głównie miejscowi. Na takim targu można kupić prawie wszystko za przystępną cenę.

W Wenecji nie możemy zapomnieć o pamiątkach. Korzystnie jest poszukać sklepów w wąskich oddalonych od centrum uliczkach . Opłaca się wejść głębiej, ponieważ ceny mogą ogromnie się różnić, a po co przepłacać. Natomiast jakość towaru będzie zbliżona. Na przykład za wenecką maskę na placu Św. Marka zapłacimy 50 % więcej. Z Wenecji warto również przywieźć szkło. Udajemy się po nie na wyspę Murano, tam znajdziemy największy wybór i najpiękniejsze dzieła szklarskiej sztuki.

Po zakupieniu kawy lub herbaty możemy z reguły bezpłatnie skorzystać z toalety,w przeciwnym razie za toaletę zapłacimy tyle samo co za gorący napój. Ważna wskazówka: Zanim poprosisz o coś do picia najpierw spytaj o cenę, gdy zrobisz to w innej kolejności prawie na 100 procent zostaniesz naciągnięty i zapłacisz wyższą kwotę.

Jak wszędzie, można natknąć się tu na naciągaczy. Na pewno spotkamy takich, którzy nachalnie wręczą nam różę a następnie zażądają zapłaty lub zaproszą do wspólnego zdjęcia a następnie zawołają 20 euro. Uważajcie na takich ludzi.

Zakupy polecamy robić w zwykłym supermarkecie, łącznie z włoskim winem w kartonie. Wiem jak to brzmi ale jest tanie i gatunkowo naprawdę dobre.

Jeśli chcesz zjeść dobrą pizze, starannie dobierz lokal. Niektóre restauracje jedynie podgrzewają jedzenie, zamiast przyrządzać je na bieżąco. Już za samo zajęcie stolika płaci się 2 euro.

3. Bezpłatne zwiedzanie

Jedno z miejsc gdzie wstęp jest darmowy to bazylika Św. Marka. Bogato zdobione wnętrze blisko 1000 letniej budowli oszałamia złotem, srebrem i szlachetnymi kamieniami. Należy jednak pamiętać, że do tego przybytku nie wolno wejść z plecakiem, nawet takim małym. Na szczęście, nieopodal jest bezpłatna przechowalnia bagażu.

4 Wysepki które musisz zobaczyć

Jedną z wyjątkowych wysp to Cimitero, cała jej powierzchnia to cmentarz. Jeśli poczujesz potrzebę ciszy i kontemplacji, polecamy spacer jej alejkami. Zaletą udania się na tą wyspę jest bezpłatna toaleta.

Troszkę już wspomnieliśmy o wyspie Murano,gdzie szkolili się najwięksi mistrzowie obróbki szkła. Do dziś w warsztacie można obserwować pracujących rzemieślników.

Jeśli poczujecie przesyt dzieł sztuki, zawsze można wsiąść w vaporetti i udać się na wyspę Lido. Tam na piaszczystym wybrzeżu wsłuchując się w szum fal i do woli korzystając z kąpieli słonecznych chwilę odpocząć.

5. Ciekawostki

Społeczność w Wenecji z powodu dobrze rozwiniętej turystyki jest bardzo zróżnicowana. A ludzie są tam stosunkowo niscy. Włosi należą do kultur z natury otwartych a ich przestrzeń osobista jest znacznie mniejsza niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Podczas rozmowy lub w autobusie będą oni stać nieco bliżej, czym mogą zakłócać naszą przestrzeń osobistą.

Do Wenecji polecamy wybrać się w porze wiosennej lub jesiennej. W sezonie jest tak wielu turystów,że aż trudno będzie się poruszać.   Zobacz część pierwszą

Polecamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Własny "ogródek" w mieszkaniu - do kuchni i dla ozdoby

Więcej…

Graffiti

Więcej…

Telefony

Codziennie

Komercyjne loty w kosmos już niedługo

Więcej…

Sezon na grilla rozpoczęty - Świat i Polacy

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Więcej…

Czy wiesz jak ważna w organizmie jest woda?

Więcej…

Moda

Artykuły

Kotlety wegańskie

Więcej…

Wegański przysmak śledziowy

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Czy wiesz, że...?

Więcej…

Kiedy księżyc jest największy?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Testujemy sprzęcior

Więcej…

Pyton tygrysi

Więcej…