Istnieją trzy podstawowe zasady, których przestrzeganie wskazuje na to, że chcesz łowić w sposób pełni legalny, zgodny z przepisami. Poznaj je, aby wystrzegać się konsekwencji i nie łamać prawa. 

1. Respektuj okresy ochronne

Każdy gatunek ryby ma swoją oryginalną specyfikę, również jeśli chodzi o okres rozmnażania czy rozwoju. Jeżeli wędkarze będą w nie ingerować – świat ryb może zbyt wiele stracić. Dlatego wyznacza się określone okresy ochronne, a także wymiary, które wskazują, od jakiej długości można wyciągnąć złowioną rybę. Pamiętaj, że za złamanie tych regulacji grozi grzywna, ograniczenie wolności, a nawet jego pozbawienie do maksymalnie dwóch lat! Oprócz tego możesz stracić sprzęt oraz kartę wędkarską.

2. Posługuj się dokumentem

Na końcu poprzedniego punktu została wspomniana karta wędkarska. Nieprzypadkowo, ponieważ każdy wędkarz powinien ją posiadać. Wyjątek stanowią cudzoziemcy czasowo przebywający na terenie naszego kraju, a także niepełnoletni do 14. roku życia (którzy mogą łowić w towarzystwie dorosłych posiadaczy karty).

Karty wędkarskie wydaje starosta powiatowy. Musisz uiścić opłatę, oddać dwa zdjęcia w standardowym formacie, a także zdać egzamin. Pamiętaj, że za brak karty (zarówno przy sobie, jak i w ogóle) grozi 200-złotowy mandat. Nieopłacalne ryzyko, prawda? Dlatego jeżeli łowienie traktujesz poważnie i nie chcesz się narazić na kłopoty, poświęć odrobinę czasu i pieniędzy, by wyrobić kartę wędkarską. Nie zapominaj również o koniecznych opłatach i pozwoleniach na jeziorach związkowych.

3. Wykorzystuj tylko prawidłowy sprzęt

Zgodne z przepisami są jedynie wędki o długości powyżej 30 cm. W prawie znajdziesz również wskazówki dotyczące na przykład przynęt – sztucznych lub naturalnych. Dowiedz się, ile haczyków może mieć przynęta, z jakim rozstawem... Czy wiesz, że jeśli ryba stanowi przynętę, to można to robić jedynie na tym samym jeziorze, z którego została wcześniej wyłowiona? Czy wiesz, że łódka musi być oznaczona, obojętnie czy to łowienie amatorskie czy zawodowe, rybackie? Cóż, właśnie dlatego warto znać obowiązujące przepisy!

Pamiętam gdy po raz pierwszy wyrobiłem swoją kartę wędkarską. Byłem wtedy jeszcze dzieciakiem i wymagało to ode mnie nauczenia się wszystkich podstaw. Nazw ryb oraz wielkości i terminów kiedy można łapać. Mimo tego sprawiło mi to dużo radości i do dziś dzień wspominam o tym z sentymentem.

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Jak wychowawczo spędzać czas z dzieckiem?

Więcej…

Graffiti

Więcej…

Telefony

Codziennie

Woda wypłukała dla nas nagrodę

Więcej…

Morze Bałtyckie i jego tajemnice

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Proporcjonalne ciało człowieka.

Więcej…

Marchew - skarbnica substancji odżywczych i witamin!

Więcej…

Moda

Artykuły

Sojonez

Więcej…

Wegańska sałatka z tuńczyka

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Niejadek jabłek, czyli mit o jeżu

Więcej…

Sprawdź co wiesz o piwie?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Małże - Perfekcyjne mięczaki

Więcej…

Grzyby dzielimy na cztery grupy

Więcej…