Istnieją trzy podstawowe zasady, których przestrzeganie wskazuje na to, że chcesz łowić w sposób pełni legalny, zgodny z przepisami. Poznaj je, aby wystrzegać się konsekwencji i nie łamać prawa.

1. Respektuj okresy ochronne

Każdy gatunek ryby ma swoją oryginalną specyfikę, również jeśli chodzi o okres rozmnażania czy rozwoju. Jeżeli wędkarze będą w nie ingerować – świat ryb może zbyt wiele stracić. Dlatego wyznacza się określone okresy ochronne, a także wymiary, które wskazują, od jakiej długości można wyciągnąć złowioną rybę. Pamiętaj, że za złamanie tych regulacji grozi grzywna, ograniczenie wolności, a nawet jego pozbawienie do maksymalnie dwóch lat! Oprócz tego możesz stracić sprzęt oraz kartę wędkarską.

2. Posługuj się dokumentem

Na końcu poprzedniego punktu została wspomniana karta wędkarska. Nieprzypadkowo, ponieważ każdy wędkarz powinien ją posiadać. Wyjątek stanowią cudzoziemcy czasowo przebywający na terenie naszego kraju, a także niepełnoletni do 14. roku życia (którzy mogą łowić w towarzystwie dorosłych posiadaczy karty).

Karty wędkarskie wydaje starosta powiatowy. Musisz uiścić opłatę, oddać dwa zdjęcia w standardowym formacie, a także zdać egzamin. Pamiętaj, że za brak karty (zarówno przy sobie, jak i w ogóle) grozi 200-złotowy mandat. Nieopłacalne ryzyko, prawda? Dlatego jeżeli łowienie traktujesz poważnie i nie chcesz się narazić na kłopoty, poświęć odrobinę czasu i pieniędzy, by wyrobić kartę wędkarską. Nie zapominaj również o koniecznych opłatach i pozwoleniach na jeziorach związkowych.

3. Wykorzystuj tylko prawidłowy sprzęt

Zgodne z przepisami są jedynie wędki o długości powyżej 30 cm. W prawie znajdziesz również wskazówki dotyczące na przykład przynęt – sztucznych lub naturalnych. Dowiedz się, ile haczyków może mieć przynęta, z jakim rozstawem... Czy wiesz, że jeśli ryba stanowi przynętę, to można to robić jedynie na tym samym jeziorze, z którego została wcześniej wyłowiona? Czy wiesz, że łódka musi być oznaczona, obojętnie czy to łowienie amatorskie czy zawodowe, rybackie? Cóż, właśnie dlatego warto znać obowiązujące przepisy!

Pamiętam gdy po raz pierwszy wyrobiłem swoją kartę wędkarską. Byłem wtedy jeszcze dzieciakiem i wymagało to ode mnie nauczenia się wszystkich podstaw. Nazw ryb oraz wielkości i terminów kiedy można łapać. Mimo tego sprawiło mi to dużo radości i do dziś dzień wspominam o tym z sentymentem.

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Jak dbać o kwiaty na balkonie

Więcej…

Domowe rośliny doniczkowe. cz1

Więcej…

Telefony

Codziennie

5 powodów, dla których warto odwiedzić Tajlandię.

Więcej…

Norweska atrakcja - koniec świata

Sport

Najciekawsze

Zegar Biologiczny

Więcej…

Marskość Wątroby

Więcej…

Moda

Artykuły

Pyszny i zdrowy cydr

Więcej…

Wegański przysmak śledziowy

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Niejadek jabłek, czyli mit o jeżu

Więcej…

Czy wiesz, że...?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Wędkowanie

Więcej…

Najsmaczniejsze grzyby i pomysły na ich spożycie.

Więcej…