Kiedy zaczyna się sezon na grzybobranie, nawet najbardziej zdeklarowane mieszczuchy wypatrują miejsca do zaparkowania na skraju lasu i śmiało ruszają w poszukiwanie podgrzybków, prawdziwków czy kurek. Problem w tym, że nie każdy wie, jak prawidłowo przygotować się na taką wyprawę. Poznaj ABC ubioru i wyposażenia grzybiarza. 

Zdrowie i bezpieczeństwo podstawą

Po pierwsze, ubierz się odpowiednio do okoliczności. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza lub inne owady, a także aby czuć się po prostu przyjemnie, postaraj się zasłonić jak najwięcej skóry. Jak to zrobić? Wysokie buty, dobrze przylegające spodnie, wysoko naciągnięte skarpety, kurtka z kapturem, czapka z daszkiem na głowie... Pamiętaj, aby obuwie było wodoodporne i wygodne. W końcu czeka Cię wielogodzinna wędrówka po wilgotnym i nieregularnym podłożu! Skórę rąk, szyi i nóg spryskaj specjalistycznym środkiem zatrzymującym kleszcze.

Nie wchodź do lasu z plastikowymi, foliowymi workami! Prawdziwy grzybiarz używa wiklinowego kosza, który o wiele lepiej działa na zerwane grzyby. Zawsze miej w pogotowiu nożyk albo scyzoryk. Korzenie grzybów wyrzucaj w miejscu zerwania. Jeżeli wybierasz się na dłuższe grzybobranie, na przykład kilkudniowe lub zamierzasz oprawiać grzyby poza domem, na działce, weź ze sobą profesjonalny atlas grzybów z dokładnymi opisami i fotografiami. Pamiętaj, aby nigdy nie zrywać niepewnego grzyba. Jeżeli masz wątpliwości – zrezygnuj. Grzybobranie to frajda, o ile nie kończy się poważnym zatruciem lub dyskomfortem z powodu niewłaściwego przygotowania.

Nie idziesz do lasu, aby wrócić z niego z kleszczem czy przeziębieniem. Nie chcesz ugotować potrawy, po której wszyscy domownicy będą chorzy. Dlatego zastosuj się do podstawowych reguł i odpowiednio przygotuj wyprawę. Wtedy na pewno zapamiętasz tę przyjemność na długo. Grzybobrań nie warto się bać, ale trzeba podchodzić do nich z rozsądkiem i profesjonalizmem. 

Grzybobranie to dziedzina, w której można uczyć się całe życie. Spędzając czas w lesie, mamy okazję obserwować naturę oraz zachowanie różnych zwierząt. Miło spędzony czas w gronie rodziny gdy otacza nas przyroda jest z pewnością uspokający i daje dużo satysfakcji. Las może w nas tchnąć pozytywne emocje.

 

Pozdrawiamy 

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Własny "ogródek" w mieszkaniu - do kuchni i dla ozdoby

Więcej…

Graffiti

Więcej…

Telefony

Codziennie

Komercyjne loty w kosmos już niedługo

Więcej…

Niezbędnik turystyczny - 5 podstawowych zasad

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Marzysz o idealnych paznokciach?

Więcej…

Zadbaj o swój wzrok.

Więcej…

Moda

Artykuły

Placki z kalafiora

Więcej…

Pyszny i zdrowy cydr

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Czy wiesz kto był najbogatszy na świecie ?

Więcej…

Kiedy księżyc jest największy?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Wędkowanie

Więcej…

Największe drzewa świata

Więcej…