Te zamknięte w muszli niepozorne stworzonka wywołują mnóstwo skojarzeń. Przyjemnych. Przywodzą na myśl drogie perły, słoneczne wakacje i pyszną kolację, serwowaną w nadmorskiej restauracji. Małże niosą wielki potencjał pozytywnych myśli. I słusznie. Bo prócz tego, że produkują perły i wybornie smakują, są wyjątkowo pożytecznymi stworzeniami naszych ekosystemów.

Spotkamy je w wodach całego świata, we wszystkich strefach geograficznych. Doliczono się aż 8000 gatunków tych niewielkich mięczaków. Żyją zarówno w wodach słonych, jak i słodkich, choć najłatwiej spotkać je na brzegach ciepłych mórz. Tkwią w mule niemal bez ruchu, bo nie słyną z nadmiernej ruchliwości. Z pomocą swojej jednej nogi pełzają z mozołem i wolno. Za to aktywne są na innym polu. Są nieocenionymi filtratorami przydennej wody, którą pozbawiają nadmiaru substancji organicznych. Ilość oczyszczanej przez nie wody jest zaskakująco duża. Niektóre z tych wodnych twardzieli w ciągu godziny przepuszczą przez skrzela nawet 30 litrów!

Skorupiaki te mają również gigantyczne znaczenie dla gospodarki wielu krajów. Codziennie odławia się je tonami, by trafiały na nasze stoły. Stanowią znakomitą dietę, bo ich mięso zawiera cenne białka i minerały, a przy tym śladową ilość tłuszczu. No i wspaniale smakuje, przyrządzane na setki sposobów. Żadna nadmorska romantyczna kolacja nie obejdzie się bez małży. Także dlatego, że mięso tych skorupiaków powszechnie uznawane jest za afrodyzjak. Być może ma na to wpływ charakterystyczny, bardzo zmysłowy sposób jedzenia małży, prosto z muszli. Tak czy inaczej, kosztowanie ich we dwoje jest częstym preludium do wręczenia zaręczynowego pierścionka. Na przykład z perłą. Która, jak wiadomo, jest częstym gościem w muszli małży.

Oczywiście nie każdej małży. Tylko niewielka grupa perłopławów ma możliwość hodowania tych cennych klejnotów. Ich muszle wyścielone są macicą perłową, a wydzielina tej grupki małż ma dokładnie ten sam skład, co wnętrze skorupy. Wystarczy drobne obce ciało, nawet ziarenko piasku, które przedostanie się do muszli, a skorupiak automatycznie wydziela więcej perłowej substancji. Osadza się ona wokół obcego ciała, stopniowo je obrasta, aby z czasem zmienić się w perłę. Trwa to długo, co najmniej kilka lat, ale przecież małże nie lubią się spieszyć. Najwyraźniej wiedzą, że doskonałości pośpiech nie służy.

 

Pozdrawiamy 

Zespół Świat i Polacy

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Jak dbać o kwiaty na balkonie

Więcej…

Jak wychowawczo spędzać czas z dzieckiem?

Więcej…

Telefony

Codziennie

Wielki freestyle - (część1)

Więcej…

Pamiętasz zapach ziemniaczków z ogniska?

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Zdrowy sen

Więcej…

Jak zadbać o swój mózg?

Więcej…

Moda

Artykuły

Placki z kalafiora

Więcej…

Zupa czosnkowa

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Pływy morskie

Więcej…

Ile przesypiamy w ciągu roku?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Ogromna różnorodność gatunków w Polsce

Więcej…

Grzyby dzielimy na cztery grupy

Więcej…