Te zamknięte w muszli niepozorne stworzonka wywołują mnóstwo skojarzeń. Przyjemnych. Przywodzą na myśl drogie perły, słoneczne wakacje i pyszną kolację, serwowaną w nadmorskiej restauracji. Małże niosą wielki potencjał pozytywnych myśli. I słusznie. Bo prócz tego, że produkują perły i wybornie smakują, są wyjątkowo pożytecznymi stworzeniami naszych ekosystemów. 

Spotkamy je w wodach całego świata, we wszystkich strefach geograficznych. Doliczono się aż 8000 gatunków tych niewielkich mięczaków. Żyją zarówno w wodach słonych, jak i słodkich, choć najłatwiej spotkać je na brzegach ciepłych mórz. Tkwią w mule niemal bez ruchu, bo nie słyną z nadmiernej ruchliwości. Z pomocą swojej jednej nogi pełzają z mozołem i wolno. Za to aktywne są na innym polu. Są nieocenionymi filtratorami przydennej wody, którą pozbawiają nadmiaru substancji organicznych. Ilość oczyszczanej przez nie wody jest zaskakująco duża. Niektóre z tych wodnych twardzieli w ciągu godziny przepuszczą przez skrzela nawet 30 litrów!

Skorupiaki te mają również gigantyczne znaczenie dla gospodarki wielu krajów. Codziennie odławia się je tonami, by trafiały na nasze stoły. Stanowią znakomitą dietę, bo ich mięso zawiera cenne białka i minerały, a przy tym śladową ilość tłuszczu. No i wspaniale smakuje, przyrządzane na setki sposobów. Żadna nadmorska romantyczna kolacja nie obejdzie się bez małży. Także dlatego, że mięso tych skorupiaków powszechnie uznawane jest za afrodyzjak. Być może ma na to wpływ charakterystyczny, bardzo zmysłowy sposób jedzenia małży, prosto z muszli. Tak czy inaczej, kosztowanie ich we dwoje jest częstym preludium do wręczenia zaręczynowego pierścionka. Na przykład z perłą. Która, jak wiadomo, jest częstym gościem w muszli małży.

Oczywiście nie każdej małży. Tylko niewielka grupa perłopławów ma możliwość hodowania tych cennych klejnotów. Ich muszle wyścielone są macicą perłową, a wydzielina tej grupki małż ma dokładnie ten sam skład, co wnętrze skorupy. Wystarczy drobne obce ciało, nawet ziarenko piasku, które przedostanie się do muszli, a skorupiak automatycznie wydziela więcej perłowej substancji. Osadza się ona wokół obcego ciała, stopniowo je obrasta, aby z czasem zmienić się w perłę. Trwa to długo, co najmniej kilka lat, ale przecież małże nie lubią się spieszyć. Najwyraźniej wiedzą, że doskonałości pośpiech nie służy.

 

 

Subskrybujcie, obserwujcie  i bądźcie na bieżąco, niech nic Was nie ominie. →

Znajdziecie nas na :

Świat i Polacy - https://www.swiatipolacy.pl

Facebook - https://www.facebook.com/swiatipolacy

Instagram - https://www.instagram.com/swiatipolacy

Twitter - https://twitter.com/swiatipolacy

YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCMU-uM74HYkn6SB0L0z8e2w

 

Pozdrawiamy

Zespół Świat i Polacy

Pin It

Komputery

Czytaj

Graffiti

Więcej…

Własny "ogródek" w mieszkaniu - do kuchni i dla ozdoby

Więcej…

Telefony

Codziennie

Jak zaplanować podróż kamperem?

Więcej…

5 powodów, dla których warto odwiedzić Tajlandię.

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Zegar Biologiczny

Więcej…

Proporcjonalne ciało człowieka.

Więcej…

Moda

Artykuły

Wegański przysmak śledziowy

Więcej…

Sernik piernikowy

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Pływy morskie

Więcej…

Czy wiesz, że...?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Grzyby dzielimy na cztery grupy

Więcej…

Pyton tygrysi

Więcej…