Warzywa i owoce, podobnie jak człowiek w 85% do 98% to woda z witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami. Warzywa i owoce zawierają też błonnik powstrzymujący od wchłonięcia zbyt dużej liczby kalorii. Musimy dobrze znać mechanizm wchłaniania wody, żeby się nawodnić. Około 1/5 wody wchłaniana jest w żołądku, zaś pozostałe 4/5 przyswajane jest w jelitach, nadmiar wydalany jest przez nerki.

By zatrzymać ją w naszym organizmie, woda musi zawierać elektrolity, które rozpuszczają się w wodzie i przenoszą ładunki elektryczne. Do najważniejszych należą: sód, potas, wapń i magnez. Potas przemieszcza się między błonami komórkowymi przenosi substancje odżywcze i usuwa toksyny. Musi zachodzić między nimi odpowiednia równowaga. Ciężko przedawkować sód jedząc arbuza. Jednak przedawkowanie sodu może objawiać się przez nadmierne gromadzenie wody w organizmie: opuchnięcia, złe krążenie. Duży wpływ na prawidłowe działanie sodu i potasu ma magnez. Wapń, podobnie jak magnez uszczelnia naczynia krwionośne.
Warzywa i owoce są naturalnym źródłem elektrolitów. Dlatego picie wody z dodatkiem soku polepsza wchłanianie wypijanej wody.
Dobry przykład to wyciśnięcie pół pomarańczy do szklanki wody. Pomarańcza zawiera cukier, który pomaga w nawadnianiu organizmu. Jeśli dodajemy do wody sok z cytryny, musimy dodać do wody odrobinę miodu.

Woda z sokiem jest jak naturalny izotonik, zdrowszy niż kupny. Chociaż izotonik jest reklamowany jako zawierający zero kalorii, woda z dodatkami jest najzdrowsza. Picie wody wysoce mineralizowanej zawierającej duże ilości elektrolitów wapnia, magnezu, sodu i potasu również jest dobrym rozwiązaniem.

Uzupełnianie wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń woda wspomaga też spalanie tłuszczu. Jednak spalanie kalorii jest możliwe tylko dzięki wodzie bez soli. Wodę też trzeba umieć pić by się nawodnić.

Musimy pamiętać, że najlepiej pić wodę często a w małych ilościach. Pijąc duże ilości czystej wody możemy doprowadzić do rozrzedzenia płynów wewnątrzustrojowych co prowadzi do utraty wody z moczem. Wody dostarczanej organizmowi po prostu powinno być więcej niż tej wydalanej. Polecam więc sól himalajską ok. 9 gram na litr. Wiadomo nam przecież, że w soli kuchennej znajdują się minerały ale dziś już to nie jest tak zdrowa sól lecz tylko chlorek sodu.

Rowerzyści podczas jazdy rekreacyjnej powinni tak dobierać szybkość, żeby się nie pocić nadmiernie, żeby jazda była przyjemnością, a nie wysiłkiem. Zawodnicy wysokiego wyczynu jadą tak, żeby dać z siebie wszystko i wtedy występuje problem nawodnienia w czasie wysiłku. Zawodnika powinno się ważyć przed jazdą i po jej zakończeniu. Wówczas wiemy, ile wody po wysiłku powinien wypić. Dane amerykańskie z lat 40 ubiegłego wieku podają, że najlepszy dla mężczyzn jest rozcieńczony sok winogronowy. Każdy jednak powinien dobierać smak jaki najbardziej mu smakuje.

 

Pozdrawiamy 

Zespół Świat i Polacy

Pin It

PRACA

Zapraszamy na serwis:"PRACA" Jeżeli masz firmę i szukasz wykwalifikowanych pracowników, zostaw bezpłatne ogłoszenie drobne. Może szukasz pracy? Pokaż że ci zależy i skorzystaj z naszego serwisu. Nie trać czasu niech oni dzwonią do ciebie!

OGŁOSZENIA

Zapraszamy wszystkich do serwisu: "OGŁOSZENIA" Można tutaj wstawić swoje używane rzeczy, albo sprzedać zupełnie nowy towar. Na co czekać? Bądź pierwszy i wstaw bezpłatne ogłoszenie drobne.

FIRMY

Zapraszamy na serwis: "FIRMY"  Jeżeli szukasz nowych klientów lub chcesz jeszcze bardziej rozreklamować swój biznes, zostaw wizytówkę. Wiemy jak dobra reklama jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu. Nie strać tej okazji, bo może właśnie ona, przyniesie Tobie sukces.

Komputery

Czytaj

Uwaga, kleszcze wciąż atakują.

Więcej…

Jak wychowawczo spędzać czas z dzieckiem?

Więcej…

Telefony

Codziennie

Komercyjne loty w kosmos już niedługo

Więcej…

Niepowtarzalna Wenecja - praktyczne rady cz2

Więcej…

Sport

Najciekawsze

Zdrowy sen

Więcej…

Proporcjonalne ciało człowieka.

Więcej…

Moda

Artykuły

Ciasto czekoladowo-orzechowe

Więcej…

Energetyczne ciastka orzechowo-owsiane

Więcej…

Uroda

Zawsze Bądź

Czy mapy kłamią ?

Więcej…

Czy wiesz dlaczego Jerzyk zwyczajny, wcale nie jest "zwyczajny"?

Więcej…

Zdrowie

Na Bieżąco!

Pyton tygrysi

Więcej…

Jak złowić swojego pierwszego karpia?

Więcej…